Energetinio efektyvumo sprendimai. Elektros energijos kainos augimas: problema ar galimybė?

Energetinio efektyvumo sprendimai pramonėje buvo aptarti kasmetinėje ESO konferencijoje „Tiek, kiek reikia Pramonei“. Aptarti sprendimai kaip niekada aktualūs brangstančios elektros energijos kainos akivaizdoje. Taigi elektros energijos kainos augimas: problema ar galimybė?

Kasmetinė ESO konferencija

Iki 2020 m. Lietuva yra įsipareigojusi sutaupyti tiek energijos, kiek pati suvartoja per metus – 11,7 TWh (teravatvalandės). Antrus metus vertinant įgyvendintus energetinio efektyvumo projektus matyti, kad itin didelis sutaupymų potencialas slypi pramonės įmonių veikloje.

Apie įdomiausius pastarojo meto atvejus ir priemones, taikomas siekiant energiją vartoti taupiau, iš pirmų lūpų buvo galima išgirsti ESO kasmetinės konferencijos „Tiek, kiek reikia Pramonei“ metu.

Šiemet ypatingas dėmesys buvo skiriamas sklandžiai atsinaujinančių išteklių integracijai, konkretiems vartojimo apskaitos ir analizės žingsniams bei šių duomenų pritaikymo galimybėms, taip pat Lietuvoje dar naujoms technologijoms, pasitelkiamoms norint kaupti pagamintą energiją.

„Norėdami įgyvendinti šalies įsipareigojimus, turime ne tik daugiau sužinoti apie energetinį efektyvumą, bet ir imtis aktyvių veiksmų energiją vartojant taupiau. Dalyvaudamos šiose konferencijose ir dalindamosi savo patirtimi įmonės, tikiu, ne vienu žingsniu priartėja prie realaus pokyčio, matomo ne tik sąskaitose už energiją, bet, žvelgiant globaliau, ir mūsų aplinkoje, kuri tampa vis švaresnė“, – konferencijų misiją apibūdina Nerilė Mažeikienė, ESO Sprendimų klientams departamento direktorė.

Elektros energijos kainos augimas

Elektros energijos kainos augimas nuo 2014 – 2017 metų vidurkio 27Eur/MWh iki 60Eur/MWh 2018 lapkritį siekia daugiau kaip 100%. Dvigubai išaugusi elektros energijos kaina ir santykinai žemos bankų palūkanos idealus derinys užtikrinantis sėkmingą kapitalo grąžą investuojant į energijos vartojimo efektyvumo priemones.

Iki šiol įmonės investuodavo tik į nedaugelį energijos vartojimą mažinančių priemonių dažniausiai kurios atsiperka ne ilgiau kaip per du metus. Susidariusi dabartinė situacija tokių priemonių sąrašą pailgina kartais.

Įgyvendinti energetinio efektyvumo sprendimai pramonėje

ESO konferencijos metu įgyvendintus energetinio efektyvumo sprendimus pramonėje pristatė:

  • AB „Achema“;
  • UAB „Metalistas LT“;
  • UAB „Hampidjan Baltic“ .

Pramonės įmonės išskyrė šiuos energetinio efektyvumo sprendimus:

  • senų, morališkai pasenusių skirstymo įrenginių, kabelių linijų pakeitimas;
  • reaktyvinės galios kompensavimas;
  • elektros variklių vartojamos galios valdymas;
  • apšvietimo optimizavimas.

Daugiau informacijos apie taikytas priemones ir jų rezultatus galite sužinoti atsisiuntę ESO konferencijos pranešimų skaidres.

Recent Posts
Share